Pano İçi Otomatik Söndürme Sistemleri

Pano içi yangın söndürme sistemleri dünyada ön mühendisliği yapılmış (pre-engineered) düşük basınçlı sistemler olarak tanınır. Yangın riski yüksek kıymetli ve sudan zarar görecek ekipmanların korunmasında, kullanılan bu sistemin ön tasarımı yapılmış olduğu içindir. Diğer gazlı söndürme sistemleri gibi uygulamaya özel hidrolik hesap, gaz dolumu, nozul diyaframı gerektirmez. Sadece korunacak yerin hacim bilgisi ve minimum tasarım konsantrasyonuna göre gerekli gaz miktarı bulunur. Standart kapasitelerdeki tüplerden uygun olanı projede seçilir.

Diğer otomatik gazlı söndürme sistemlerinden farklı olarak elektronik bir yangın algılama sistemine ihtiyaç duymaz. Isıya duyarlı hortumu yangın sıcaklığının etkisiyle aleve en yakın noktadan delinir. Bunun sonucunda tüpteki ajan mahale boşalır. Diğer otomatik gazlı söndürme sistemleri yüksek basınçlıdır.Bu sebeple direk ekipmanın içerisine yapılacak söndürme sistemleri için uygun değillerdir. Buna karşı pano içi söndürme sistemleri düşük basınçlı olup, ekipmana herhangi bir zarar vermezler. Herhangi bir elektrik aksamı da olmadığı için kolaylıkla mobil ekipmanlarda (otobüs, iş makinası vs.) içerisinde de rahatlıkla kullanılabilirler. Eğer sistemin çalıştı bilgisi alınmak istenirse sesli ya da ışıklı bir sinyal cihazıyla entegrasyonu yapılabilmektedir. Binanın genel yangın ihbar paneline bilgi vermesi sağlanabilmektedir.

Direkt ve indirekt olmak üzere iki çeşit ön tasarımlı düşük basınçlı söndürme sistemi vardır. Direkt sistemde ısı etkisiyle yırtılan noktadan gaz boşalırken indirekt sistemde boru hattı ucuna bağlı bir nozul bulunur. Isıya duyarlı hortum sadece yangını algılama işlevi görür. Isıya duyarlı hortumda yangın sonucu oluşan delik hortum içerisindeki basıncı düşürür. Böylece vana tetiklenir ancak gaz hortumdan değil sabit boru tesisatından boşalır.