Yangın Algılama Sistemleri

Adresli Yangın Alarm Sistemi

Adresli sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur.

Bir loop hattına 128 tane adresli eleman (dedektör buton) bağlanabilir.

Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayırabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındığı adresleme switchi sayesinde panel tarafından bireysel olarak da algılanabilir.

Konvasyonel Yangın Alarm Sistemi

Algılama paneli , algılama elemanlarının bağlandıı bölgelerden oluşmaktadır.

Her bölgeye (2…..64) 20 adet algıalama elemanı (dedektör) bağlanabilir.

Herhangi  bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butnuna basıldığında , söz konusu  algılama elamanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir.

Algılama Bileşenleri

 • Yangın İhbar Butonu:
  Camı kır ipi yangın ihbar butonları dedektör zon hatlarına bağlanabilen kırmızı renkli 24V olarak yangın algılama sistemlerinde 12V olarak güvenlik alarm sistemlerinde kullanılan ve ayrıca 220V olarak da bağımsız çalışabilen manuel uyarı cihazlarıdır.
 • Yangın Alarm Sireni:
  Harici ve dahili ortamlarda sesli ikaz olarak kullanılan bu cihazlar mekaniktir. Kullanıldığı yerler; sivil savunma maden ocakları fabrika ve atölyeler kamu ve özel binalar bireysel amaçlı yüksek ses istenilen ortamlarda kullanılmaktadır.
 • Elektronik Sirenler:
  Elektronik sirenler zon hatlarından ayrı olarak paneldeki siren akışına bağlanan kırmızı renkli olarak imal edilmiş dahili elektronik sirenlerdir.

24V olarak yangın algılama sistemlerinde 12V olarak ise güvenlik alarm sistemlerinde çalışacak şekilde dizayn edilmişlerdir..75ds. ses şiddetine sahiptir.

 • Gaz dedektörleri:

Gaz yoğunlaşması önceden belirlenmiş bir seviyeye ulaştığı zaman gaz dedekörü sesli ve görsel ikaz verilmesini sağlar. Bu durumda sisteme bağlı diğer ekipmanlarla çalıştırabilir veya yangından patlamadan ve değer kötü sonuç doğuracak olaylardan sakınmak için gaz kaynağını kesebilirsiniz..

Algılayıcı Dedektörler

 • Optik Duman Dedektörü

Geniş bir olanda yavaş ve içten içe yanan yangınlara karşı erken uyarı vermek amacıyla dizayn edilmiş olup ve bir çok yangın alarm uygulamalarında gerçek anlamda algılama duyarlılığı gösterir. Dedektör ışığın dağılması prensibine göre çalışır ve yangının geniş protokollü duman yayması tahmin edilen uygulamalarda etkilidir.

 • Optik Isı Dedektörü 

Sabit sıcaklık dedektörleri 58 ve 82′ ye duyarlı olarak genellikle iki şekilde kategorize edilmişlerdir. Sabit sıcaklık dedektörleri önceden belirlenen bir sıcaklık derecesine ulaşıldığında çalışırlar.Alt soketi ile beraber kullanılır.Ortam sıcaklığın düşük olduğu yerlerde tercih edilmelidir.

 • Pilli Duman Dedektörü 

Geniş bir alanda yavaş ve içten içe yanan yangınlara karşı erken uyarı vermek amacıyla dizayn edilmiş bağımsız olarak pil ile çalışmaktadır. Dumanı algılandığında kendi içinde bulunan sinyal verici sayesinde 85 ds. gücünde bir sesle uyarı görevini kendinden yapabilmektedir.

Yorumlar
Sosyal Paylaşım